مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

در سرما چه بپوشيم و چه بخوريم؟

با آمدن زمستان بايد مجهز شويد. اينكه در اين روزها چي مي­پوشيد و چي مي­خوريد و مهم­تر از همه چه وقت، چه كارهايي را انجام مي­دهيد، رابطه مستقيمي با قطر قنديل دورمچ­پاتيان دارد.

 

مراقبت از پوشش، خوراك و كارهايي از قبيل، آن­قدرها هم كه فكر مي­كنيد، سوسول بازي نيست. كافي است نيم­نگاهي به خاطرات دوران كودكي­تان بيندازيد تا به ياد بياوريد روزهايي را كه مامان چمدان لباس­هاي پشمي را خالي مي­كرد و لباس­هاي تابستاني­تان را به استراحت يك ساله مي­فرستاد يا وقت­هايي كه بوي شلغم پخته روشنمان مي­كرد كه عصرانه دلچسبي در انتظارمان نيست.

 

پس با تكيه بر سنت­هاي خانوادگي­تان در باب گذراندن فصل سرد، اين نكته­ها را هم براي تطبيق خودتان با زمستان به كارببريد:

 

چي بپوشيم؟

 

*لايه لايه بپوشيد. لايه­هاي مختلف لباس، مثل شيشه­هاي چند جداره، گرماي بدنتان را بين خودشان نگه مي­دارند.

 

*الياف طبيعي بپوشيد. نازك­ترين پيراهن­هاي نخي زا سنگين­ترين لباس­هاي پلاستيكي كه يقه­شان را تازير چانه بالا كشيده­ايد، بهتر مي­توانند گرماي بدن شمارا حفظ كنند. لباس­هاي نخي عرق نمي­كنند، بدن را جيزجيز نمي­كنند، سبك و راحت هم هستند.

 

*3 لايه بپوشيد. لباس­هاي زمستاني 3 لايه دارند؛ لايه زير پيراهني كه بايد نخي و نازك باشد تا عرق را جذب كند، لايه گرم­كن مثل پليور كه بهتر است پشمي باشد تا گرما را درخودش نگه­دارد و لايه بادگير مثل كت وكاپشن كه بهتر است از الياف مصنوعي باشد تا درمقابل باد و باران مقاومت كند. البته اين لايه آخر، مال بيرون از خانه است.

 

*گوش­ها، گردن و سرتان را بپوشانيد. قديمي­ها مي­گفتند آدم از سر سرما مي­خورد. حرفشان را گوش كنيد.

 

*داخل خانه كه هستند حتماً جوراب بپوشيد. نيازي نيست جوراب­هايتان مثل كفش­هاي اسكيموها باشند، همين جوراب­هاي نخي هم كفايت مي­كنند. البته كفش­هاي روفرشي زمستاني را هم فراموش نكنيد؛ از اين كفش­هايي كه عروسك شيرو خرگوش وخرسند. قشنگ بودنشان باعث مي­شود به محض رسيدن به خانه به سمتشان برويد.

 

*به محض ورود به خانه، همه لباس­هايتان را عوض كنيد و لباس­هاي بيرون را كه سرما در تاروپودشان هم نفوذ كرده، تا آخرين تكه از خودتان دور كنيد.

 

*كشوها و كمدها، بدترين جاهاي نگهداري لباس­هايي هستند كه توي خانه قرار است بپوشيد. صبح كه مي­رويد، لباس­هايتان را اگر شوفاژ داريد روي آن و اگر نداريد، جايي نزديك بخاري اتاقتان بگذاريد تا وقتي به خانه برگشتيد، از گرمايشان لذت ببريد.

 

چي بخوريم؟

 

 * گرمايي كه از خوردن يك سوپ يا آش گرم در بدنتان ايجاد مي­شود، آنقدر با دوام است كه تامدت زيادي گرمتان كند. اصولاً مايعات گرم زودتر از هر خوردني ديگري دماي بدن را بالا مي­برند. شامتان را ترجيحاً از بين هزاران مدل سوپ و آش موجود انتخاب كنيد.

 

*اينكه خشكبار از قديم، مخصوص شب بيداري­هاي زمستاني بوده، بي حكمت نبوده. مغزها صرف نظر از كالري­شان كه دشمن تناسب اندام است، گرماي بي­نظيري را به همراه خود دارند. نيازي هم نيست بنشينيد پاي يك ظرف آجيل و ته­اش را دربياوريد؛ يك مشت نخودچي و كشمش هم كفايت مي­كند.

 

* صبحانه­تان را گرم بخوريد. چاي شيرين و شيرداغ بهترين گزينه­ها هستند. تصورش را بكنيد كه خامه وكره ماسيده اول صبح چقدر ناراحت كننده است؛ از خيرش بگذريد.

 

* ميوه­هايي را كه مي­خواهيد بخوريد، داخل يخچال نگذاريد وگرنه مجبوريد براي خوردن يك سيب ناقابل، نيم­ساعت آن را دست­به­دست كنيد كه يك وقت دندان­هايتان در آن جانماند! خوردن ميوه را هم بگذاريد براي روزها.

 

* چايتان را لب سوز نخوريد. تجربه نشان داده چاي وقتي داغ و سريع خورده مي­شود، تأثير گرمايش هم­آني است؛ پس بگذاريد چايتان كمي خنك شود. اين طوري هم دندان­ها حنجره­تان سالم مي­مانند، هم تأثير چاي گرم در بدنتان ماندگار مي­شود.

 

* شب­ها به­جاي ميوه يا روزها به­جاي ميان وعده، لبو و شلغم بخوريد؛ هم دربرابر سرما خوردگي ضدضربه مي­شويد، هم گرم.

 

منبع:همشهري جوان


نوشته شده در چهارشنبه 1390/1/24ساعت 22:33 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog